Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„Zagończyk” bohaterem znaczka wydanego na 459-lecie Poczty Polskiej

Data publikacji: 2017-10-18, Data modyfikacji: 2017-10-18
A A AWydrukDrukuj  
 
„Zagończyk” bohaterem znaczka wydanego na 459-lecie Poczty Polskiej

18 października przypada 459-lecie Poczty Polskiej. Z tej okazji władze spółki wprowadziły do obiegu znaczek z bohaterem narodowym i pocztowcem Feliksem Selmanowiczem, ps. „Zagończyk”.

Projektant znaczka Zenon Święch zamieścił na nim zdjęcie „Zagończyka”, żołnierza konspiracji czasu wojny i okresu powojennego.

 - Wybór do własnej tej emisji „Zagończyka” nie był przypadkowyNależy pamiętać, że Feliks Selmanowicz jest bohaterem narodowym, ale również jednym z nas, pocztowcem – wyjaśnia wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. - Zagończyk bój o Polskę toczył już jako nastoletni ochotnik podczas wojny z bolszewikami. W czasie niemieckiej okupacji walczył m.in. w szeregach V Brygady Wileńskiej mjr „Łupaszki”.

Przed śmiercią napisał do syna: Odchodzę w zaświaty. To, co pozostawiam na tym świecie najdroższego, to Polskę i Ciebie”. Strzałem w tył głowy zamordował go dowódca plutonu egzekucyjnego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Egzekucja odbyła się w piwnicy gdańskiego więzienia 28 sierpnia 1946 r. Pochowany na gdańskim cmentarzu garnizonowym. Szczątki zostały odnalezione we wrześniu 2014 roku i pochowane z honorami 28 sierpnia 2016 r. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych i wieloma medalami.  

O znaczku:
autor projektu znaczka: Zenon Święch 
autor projektu koperty: Ewa Szydłowska
autor projektu datownika: Karol Tabaka
liczba znaczków: 1
wartość: 3,20 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 20 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 18 października 2017 r.

Poczta Polska, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: Poczta Polska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat głogowski – powiat w północnej części województwa dolnośląskiego ze stolicą w Głogowie. W jego skład wchodzą gminy: Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław oraz Żukowice. Powierzchnia powiatu wynosi 443,06 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Równoleżnikowa Pradolina Głogowska, piesze trasy turystyczne („Po Grzbiecie Dalkowskim” i „Śladami Edwarda Stachury”) oraz rowerowe trasy turystyczne („Szlakiem Odry” i „Szlakiem romańskich i gotyckich kościołów”). Do zabytków zaliczają się: Zamek Głogowski z Wieżą Głodową, średniowieczne mury obronne czy pozostałości twierdzy nowożytnej.

    Z racji bogactwa miedzi tutejsza gospodarka oparta jest głównie na przemyśle miedziowym; ziemie powiatu bogate są także w inne kopaliny, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju przemysłu wydobywczego. Urodzajne gleby powiatu zaś sprzyjają leśnictwu oraz rozwoju rolnictwa.

    Przez powiat przebiega droga krajowa nr 12.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola